Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia zgromadziły 21 marca we Włocławku młodych miłośników życia, głównie uczestników wielu konkursów związanych z tematem „Życie jest sztuką”.
Tuż przed rozpoczęciem Mszy Świętej w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego, o duchowej adopcji dziecka poczętego mówiła Angelika Uzarczyk z córką. Mama przybliżyła na czym polega ta modlitwa. Opowiadając historię jej powstania dodała, że jest ona odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, aby modlić się na różańcu i pokutować za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce, a do nich należy z całą pewnością nie przyjęcie życia. Trzynastoletnia Antonina natomiast mówiła o swoim doświadczeniu dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko nienarodzone, w której pomaga jej wytrwać specjalna aplikacja zainstalowana w smartfonie.
Na początku Mszy św. główny celebrans przekazał pozdrowienia i zapewnienie o duchowej łączności od biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Natomiast zgromadzonych w katedrze, a wśród nich licznie przybyłych dekanalnych duszpasterzy rodzin, powitał ks. Artur Krzyżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin. We Mszy Świętej śpiewem modlił się chór z parafii bł. Jerzego Matulewicza w Koninie.
„Chrześcijanin nie może być smutny. Bóg nie chce, żebyśmy byli zmęczeni życiem. Gdy pojawia się uśmiech na twarzy, od razu wstępuje w człowieka życie, a dziś modlimy się w intencji życia” – mówił w dialogowanej homilii ks. Deręgowski.
Po homilii kilkadziesiąt osób, w większości uczniów szkół podstawowych, podjęło się duchowej adopcji dziecka poczętego zagrożonego zagładą, przyrzekając odmawiać codziennie przez dziewięć miesięcy jedną tajemnicę różańca i specjalną modlitwę w intencji dziecka, którego imię zna jedynie Bóg.
Po zakończonej Mszy Świętej w auli konferencyjnej Muzeum Diecezjalnego we Włocławku odbyła się druga część spotkania, którą poprowadziła Małgorzata Bojarska, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego. Wręczono nagrody uczestnikom wielu konkursów zorganizowanych przez referat rodzin Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, oddział we Włocławku. Konkursy były skierowane do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, wzięło w nich udział ok. 230 uczestników, a rywalizowali m.in. w konkursie na logo koszulki „Marszu dla Życia” i projekcie jednodniowej wycieczki po swojej okolicy dla niewidomego kolegi. Najmłodsi natomiast wzięli udział w konkursach plastycznych.
Świadectwem swojej miłości do życia podzielił się niewidomy i jeżdżący na wózku inwalidzkim Wiesław Mietkiewicz oraz malarka malująca stopą Małgorzata Waszkiewicz. Opowiadając o swoim doświadczeniu ograniczeń, zapewniali, że kochają życie i są szczęśliwymi ludźmi. Dla obecnych w auli muzeum, głównie młodych ludzi, stali się inspiracją do dzielenia się dobrem i bycia przyjacielem człowieka.
Patronatem honorowym diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia i XV Narodowego Dnia Życia objął ks. bp Wiesław Mering oraz Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, natomiast patronat medialny sprawował tygodnik „Idziemy”. Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali: Fundacja Czyste Serca, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej we Włocławku, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników oraz organizatorzy.