O służbie na misjach i pięknych zabytkach
Mała miejscowość znana z ważnego węzła kolejowego Laskowice i jedna z pereł architektury renesansu Chełmno, były tematem wyprawy autokarowej 49 członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rypinie. Głównymi przyczynami wyjazdu było przeżycie programu w Ośrodku Misyjnym Ojców Werbistów: umocnienie w sobie potencji osób świeckich w formację, kulturę chrześcijańską, poznanie okoliczności historycznych tych dwóch pięknych, ciekawych miejscowości położonych blisko naszego miasta.
Zgromadzenie Słowa Bożego wg. „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię” (M k 16, 15) czyli przyjętego w nazwie jako Zakon Ojców Werbistów, założył w 1875 r. w Holandii św. Arnold Jassen, w których bracia zakonni, księża służąc w 80 krajach świata odkrywają Boga, prowadzą rekolekcje, działalność wydawniczą, nauczają w szkołach różnego stopnia, budząc szacunek za miłość do Boga, Maryi. Najbardziej znanym współcześnie werbistą jest o. Marian Żelazek (1918 – 2006), misjonarz żyjący w wiosce trędowatych w Indiach, o którego toczy się proces beatyfikacyjny. Zadbane obiekty laskowickich zakonników urzekły nas 80 wywieszonymi flagami, kolorowym ukwieceniem, piękną kaplicą z ołtarzem w stylu orientu, chińską kawiarenką.
Gospodarz o. rektor dr Henryk Szymiczek, ks. prał. Tadeusz Zaborny asystent „Civitas Christiana”, odprawili mszę świętą wraz z oczekiwanym gościem O. Werbistą, który służy swoim autorytetem, doświadczeniem w Episkopacie Polskim a w późniejszym czasie wygłosił dla nas spektakularny referat o sytuacji kościoła w świecie. Oprawę mszy świętej tj. czytanie Lekcji, Modlitwy wiernych, śpiewanie pieśni, psalmów zapewnili Jacek Szablewski, Urszula Małkińska, Ewa Molińska. Niewątpliwie integrującym czasem był wspólny obiad oraz rozmowy przy słodkim poczęstunku w kawiarence, zwiedzanie Muzeum Etnograficznego z eksponatami przywiezionymi przez misjonarzy z wielu krajów świata.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w założonym przez Krzyżaków w XIII wieku a położonym na dziewięciu wzgórzach Chełmie, gdzie dominuje zachowana średniowieczna starówka z zachwycającymi zabytkami architektury sakralnej, szczególnie farą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z relikwiami św. Walentego (stąd nazwa Miasta Zakochanych), z renesansowym ratuszem, Muzeum Sióstr Miłosierdzia od Świętego Wincentego a Paulo, które strzegą bezcenne wielowiekowe zabytki. Po raz kolejny w życiu przekonaliśmy się, że dzieła wyobraźni „przełożone” ręką na malarstwo, rzeźbę etc. powstawały z wiary w Boga.
Zenobia Rogowska