W dniach 24-25 maja po raz 39. na Jasnej Górze zgromadzili się członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Spotkanie odbyło się w duchu wdzięczności za posługę św. Jana Pawła II w 40. rocznicę jego pielgrzymki do Polski, z prośbą o utrwalanie chrześcijańskiej tożsamości i realizację misji wyznaczonej Stowarzyszeniu przez papieża z Polski – budowania społeczności organizowanej na fundamencie Bożych przykazań, służby wspólnocie Kościoła i Narodu.
Oddział Okręgowy Civitas Christiana z Torunia reprezentowali: Dyrektor Waldemar Jaroszewicz i Przewodniczący Piotr Hoffmann wraz z członkami oddziałów z Bydgoszczy, Włocławka, Rypina, Wąbrzeźna, Ślesina, Inowrocławia, Torunia i Golubia-Dobrzynia. Pielgrzymce towarzyszyły słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze 4 czerwca 1979r. „Tu, w sercu Matki bije serce Narodu”. Jasnogórskie pielgrzymowanie „Civitas Christiana” związane jest od początku z przypadającą 28 maja rocznicą śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i połączone z modlitwą o jego beatyfikację. Obchody tej rocznicy śmierci zaingurowano o godz. 17.30 spotkaniem pod pomnikiem Prymasa. Przybyłych pielgrzymów powitała Izabela Tyras – przewodnicząca Zarządu Oddziału w Częstochowie. Obecni byli też paulin o. Wojciech Dec; Prezes GRUPA INCO S.A. Sławomir Józefiak; Tomasz Nakielski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Maciej Szepietowski – Prezes Fundacji Civitas Christiana i ks. Dariusz Wojtecki – krajowy asystent kościelny naszego Stowarzyszenia.
Prezes Tomasz Nakielski przypominając misję Stowarzyszenia, którą jest wprowadzanie Ewangelii w przestrzeń społeczną, zwrócił uwagę, jak bardzo taka aktywność ludzi świeckich jest potrzebna. Zaznaczył też, że Stowarzyszenie pokazuje, że można funkcjonować w szeroko rozumianej przestrzeni społeczno – politycznej i być świadkiem wartości ewangelicznych i patriotycznych. Z wielką radością powitaliśmy o. dr Jerzego Tomzińskiego OSPPE, byłego przeora Jasnej Góry, najstarszego paulińskiego zakonnika i jedynego żyjącego w Polsce uczestnika Soboru Watykańskiego II. Wsparty przez wielkiego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego prowadził klasztor jasnogórski jako człowiek Matki Bożej. Od początku jest wielkim promotorem, opiekunem duchowym i przyjacielem Stowarzyszenia.
Podczas spotkania sędziwy paulin wyraził wdzięczność członkom Stowarzyszenia za budowanie społeczności chrześcijańskiej. – Pamiętajcie, że Kościół zrodził się przy Maryi. Wy tu powstawaliście przy Maryi na Jasnej Górze, pamiętajcie więc że Jasna Góra jest waszą legitymacją. Bądźcie wierni – życzył wszystkim o. Tomziński.
Jak każdego roku przy składaniu kwiatów odmówiliśmy modlitwę z intencją za wstawiennictwem Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego: „Boże w Trójcy Świętej Jedyny Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, by przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia”.
Następnie uczestnicy pielgrzymki przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie wybrzmiała rozpoczęta przez ks. Dariusza Wojteckiego, modlitwa zawierzenia Matce Boskiej na wzór Ojca Świetego Jana Pawła II w 40. rocznicę jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny i na Jasną Górę.
Wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni do Sali Papieskiej zwaną Narodową Perłą naszego Dziedzictwa Narodowego na projekcję filmu M. Kondrata „Miłość i Miłosierdzie”. To niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
Film pokazał nam nieznane do tej pory fakty i przybliżył nam narodziny w znanej nam dziś formie kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. Po przeprowadzeniu badań naukowych, okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim. Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowania świata na jego ostateczne przyjście. Najbardziej wzruszył ostatni fragment filmu przedstawiający s. Michaelę Rak, założycielkę i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, która na co dzień towarzyszy ludziom w ostatnich dniach ich życia. Stworzyła dom, jak powiedziała w którym „za miłość się nie płaci, tylko ją otrzymuje i przekazuje dalej. Miłosierdzie przemienia oblicze tej Ziemi”.
Wieczorem członkowie „Civitas Christiana’’ stanęli na Apelu Jasnogórskim. W Kaplicy Matki Bożej, ks. Ryszard Umański asystent częstochowskiego oddziału powiedział, że: „W tej świętej godzinie trzeba ciągle przykładać ucha do tego świętego miejsca ,aby usłyszeć, jak bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki. Bo przecież Jesteś naszą przedziwną pomocą i obroną. Jestem pamiętam i czuwam wypowiadamy te słowa z mocą, aby budzić nasze sumienia i sumienia innych abyśmy nie zagubili dróg do Twojego syna Jezusa Chrystusa. Panno Jasnogórska czarna o twarzy w bliznach jak nasza Polska ziemia dostrzegamy na Twym obliczu blizny zawsze takie same a dzisiaj są jakby mocniejsze i wyraziste bo prawie codziennie dochodzi do profanacji Twojego wizerunku nasza Matko czego przecież jesteśmy świadkami. Wyrażamy nadzieję, że te przypadki agresji wobec znaku twojej obecności w historii polski i w sercach nas polaków umocnią naszą wierność Bogu, Ewangelii, Kościołowi i ożywią modlitwę zanoszoną przez Twoje wstawiennictwo.”
Po nabożeństwie pielgrzymi wyruszyli na procesję światła którą poprowadził o. Grzegorz Ogorzałek – paulin zatrzymując się przy kolejnych stacjach na placu przed Szczytem Jasnogórskim, rozważaliśmy w modlitwie trzecią część Różańca, czyli tajemnice bolesne.
W sobotę 25 maja wszyscy członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Civitas Christiana” uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Umański, który odniósł się do wizyty papieża Jana Pawła II w czerwcu 1979 r. Mówiąc „I tak jak zajaśniał krzyż w życiu i śmierci papieża tak i byśmy przyjmowali krzyże cierpienia i nie lękali się kroczyć drogą świętości ,dzieląc się słowami które on nam pozostawił a w chwili śmierci powtórzyli za nim TOTUS TUUS” Na wszystkich stacjach drogi Krzyżowej modliliśmy się za nasze Stowarzyszenie i szczególnie za cały Kościół w Polsce.„
O Godz. 13.00 na Jasnogórskich Wałach została odprawiona Msza św. ekspiacyjna za zniewagi Chrystusa i Maryi w znaku jasnogórskiej Ikony w przeddzień Dnia Matki. Modlitwie na jasnogórskim Szczycie towarzyszyły słowa: „Mój Kościół moja Matka” Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a koncelebrowali m.in.: bp Andrzej Przybylski i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra który na początku Mszy św. powiedział:
„W przededniu Dnia Matki wypowiadamy nasze przebłaganie za profanacje Matki, Królowej Polski, która w zranionym obliczu i w swym zatroskaniu spogląda na nas, jest blisko każdego z nas, obecna w niemal w każdym polskim domu, w kraju i pośród Polaków żyjących na obczyźnie. W tych dniach, kiedy cała archidiecezja i Polska trwa na modlitwie ekspiacyjnej za zniewagi wobec Chrystusa i Jego Matki w tym jasnogórskim wizerunku, my dziś wołamy z bólem serca o opamiętanie, o nawrócenie dla wszystkich, którzy nie szanują naszych świętości i naszej historii. Chcemy odważnie wypowiedzieć za Prymasem Tysiąclecia nasze ‘non possumus’ wobec tego, co poniża, co wyszydza, co wprost obraża tak drogie dla nas wartości”.
A w wygłoszonej homilii abp Wacław Depo powiedział następujące słowa: „W przeddzień Święta Matki, odczuwamy tutaj macierzyńską obecność Maryi w Jej obrazie jasnogórskim, przychodzimy do Niej, by wypowiedzieć wszystko, czym żyjemy – naszą radość i nadzieję, ale zarazem ból i trwogę o kształt naszego życia i lęk przed przyszłością. Ufamy, że przez wstawiennictwo Maryi nasze dzisiejsze pielgrzymowanie, mające charakter ekspiacyjny i zawierzenia Bogu wbrew tym bolesnym faktom, spełni swoją właściwą rolę, gdy rozbudzi w nas prawdziwą tęsknotę za Bogiem, mocne pragnienie nawrócenia z naszych grzechów i osobistej odnowy życia w klimacie żarliwej modlitwy i solidarności z najbardziej potrzebującymi„. Na zakończenie abp Wacław Depo odczytał Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
I tak dobiegła końca nasza pielgrzymka. Dziękujemy Oddziałowi w Częstochowie i jej przewodniczącej Izabeli Tyras za wspólne przeżycia, modlitwę i gorący posiłek oraz atmosferę spotkania w naszej polskiej Kanie – Jasnogórskim Sanktuarium Narodu.
Z Bożym błogosławieństwem i śpiewem majowych pieśni wyruszyliśmy autokarami w drogę . Zapraszamy na pielgrzymkę w maju 2020r.
Ewa Palińska (fot.)
ZOBACZ RÓWNIEŻ: