Relacja z uczestnictwa O/O Toruń w 38. Pielgrzymce Stowarzyszenia na Jasną Górę

Po raz 38. członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” udali się z ogólnopolską pielgrzymką na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie do Królowej Polski miało również dziękczynny charakter za 100 lat niepodległości Ojczyzny. Oddział Okręgowy Civitas Christiana w Toruniu reprezentowali: Przewodniczący Piotr Hoffmann oraz Dyrektor Waldemar Jaroszewicz wraz z członkami oddziałów z Włocławka, Rypina, Wąbrzeźna, Ślesina, Inowrocławia, Torunia, Golubia-Dobrzynia i Bydgoszczy.

Czas majowego pielgrzymowania na Jasną Górę jest szczególnie związany z 37-tą rocznicą śmierci wielkiego kapłana i Polaka kard. Stefana Wyszyńskiego, który od maja 2013 r. jest patronem Stowarzyszenia. Szczególną intencją pielgrzymki była prośba o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.  Spotkanie rozpoczęto o godz. 17.00 spotkaniem pod pomnikiem Prymasa. Przybyłych pielgrzymów powitała Izabela Tyras – przewodnicząca Zarządu Oddziału w Częstochowie, cytując słowa kard. Wyszyńskiego: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”.  Prorockie przesłanie Prymasa Tysiąclecia, które przez lata dawało nadzieję pokoleniom Polaków, mimo upływu lat wciąż pozostaje aktualne, a dziś wybrzmiewa jeszcze mocniej. Następnie odśpiewaliśmy Hymn Polski, by jeszcze raz podziękować przez Maryję dobremu Bogu za dar wolności.

Na spotkanie z pielgrzymami przybył o. Jan Poteralski, podprzeor Klasztoru Jasnogórskiego. Witając przybyłych powiedział, że: „przybyliśmy tutaj jako Civitas Christiana, by wpatrywać się w postać sługi Kard. St. Wyszyńskiego, niebawem błogosławionego, który stoi na Placu Jasnogórskim Matki Bożej Niepokalanej i wita wszystkich pielgrzymów. Św. Jan Paweł II powiedział, że to wyjątkowe miejsce dla nas katolików bo tutaj zawsze byliśmy wolni. O Jasną Górę też opierała się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości, wyrażane w tych słowach: „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie — Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!” (Jasna Góra, 1983 r.)

Następnie Przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski oraz Wiceprzewodniczący Sławomir Józefiak złożyli kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

Kolejny punkt uroczystości odbył się w Sali Papieskiej, odnowionej w ramach projektu „Narodowe Perły Klasztoru Paulinów Jasna Góra”. Tam koncert pieśni polskich z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w wykonał Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty. Koncert prowadziła p. Aleksandra Topor. W repertuar koncertu wpisały się utwory polskich kompozytorów, takie jak: „Bogurodzica”,  „Gaude Mater Polonia”, „Nie rzucim Chryste”, „Do kraju tego” oraz „Magnificat”.  Dziewczęcy Chór Katedralny za mistrzowski koncert, został nagrodzony gromkimi brawami. Po koncercie konferencję nt.: „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu” wygłosił o. Melchior Królik, kustosz Cudownego Obrazu Matki Bożej, świadek życia kard. Stefana Wyszyńskiego.

W przedstawionej bogatej prezentacji przekazał nam, że oficjalnie królowanie Maryi zostało potwierdzone podczas ślubów króla Jana Kazimierza, złożonych w związku ze zwycięską obroną Jasnej Góry, które miały miejsce 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie wobec słynącego cudami obrazu Matki Bożej Łaskawej. Władca dziękował Matce Bożej za zwycięstwo pod Beresteczkiem, a następnie w obecności nuncjusza papieskiego Pietro Vidoniego i całego swojego dworu, łącznie z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem, złożył śluby królewskie, oddając Matce Bożej swoje państwo we władanie. Na zakończenie aktu ślubowań nuncjusz apostolski Pietro Vidoni trzykrotnie zaintonował wezwanie „Regina Regni Poloniae”, czyli „Królowo Królestwa Polskiego, módl się za nami”. To ślubowanie można uważać za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski.

Punktualnie o godz. 21.00 wszyscy przybyli na Jasną Górę członkowie Stowarzyszenia zgromadzili się w kaplicy Cudownego Obrazu na modlitwie apelowej. Ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent krajowy Civitas Christiana w rozważaniu podkreślał: „Stajemy do modlitwy apelu, która posiada swoją historię, ale najważniejszą jej częścią był czas aresztowania Prymasa Tysiąclecia. 8 grudnia 1953 r. więziony Prymas dokonał osobistego aktu duchowego oddania się Matce Bożej i pełnego zawierzenia Jej swego życia. W akcie tym wyraził zgodę na każdy los wyznaczony mu przez Boga, oddając wszystko ku chwale Trójcy Świętej. Wówczas rozpoczęto tutaj przed jasnogórskim Obliczem intensywne modlitwy o jego uwolnienie. Dziś apel gromadzi miliony Polaków w kraju i za granicą, którzy w słowach prostych i mocnych, słowach miłości zwracają się do Serca Matki, prosząc o umocnienie na  trudnych  drogach III Tysiąclecia„.

Po apelu w uroczystej procesji przeszliśmy z lampionami oraz pochodniami na Plac Jasnogórski. Tam prowadzeni przez o. Wojciecha Deca odmówiliśmy różaniec oraz modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Stefana kard. Wyszyńskiego.

W sobotę 26 maja o godz. 10.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa na Jasnogórskich wałach. Modlitwę poprowadzili ks. Ryszard Umański (Asystent Oddziału w Częstochowie) wraz z Asystentami oddziałów przybyłych z całej Polski. W kontekst rozważań męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa kapłani wpisali historię Polski i Polaków pod zaborami oraz 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny. Podniesione biało czerwone chorągiewki jako symbol narodowy dodawały nam dumy i mobilizowały nas aby jeszcze bardziej  kochać Ojczyznę. Na każdej stacji drogi Krzyżowej odwoływano się również do nauczania Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona  o godz. 13.00 w Jasnogórskiej Bazylice. Eucharystii przewodniczył  Ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. bp Alojzy Wiesław Mering.

Słowa powitania wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: „Drodzy pielgrzymi Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którzy Bogu dziękujecie za otrzymane łaski i prosicie o dalsze błogosławione owoce waszych modlitw dla Kościoła, Ojczyzny, waszego stowarzyszenia, którzy zawierzacie się Matce Bożej, Królowej Polski kształtujcie nadal polską rzeczywistość i przygotowujcie katolików świeckich do służby Kościołowi i narodowi. Niech wasza misja w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności wyda błogosławione owoce.

Ks. bp Alojzy Wiesław Mering wygłosił homilię w której zaznaczył że: „Trudno wybrać lepszy dzień na naszą pielgrzymkę, na nasze spotkanie niż właśnie dzień w którym czcimy Matkę, trudno znaleźć dostojniejsze miejsce, żeby Matce opowiedzieć o wszystkim, bo Ta, która kocha, jest ciekawa wszystkiego, i sukcesów, i klęsk, i cierpień, i szczęścia, które gości naprzemiennie w sercach Jej dziecka . Jeżeli pamiętamy to, czego stąd, z tego miejsca uczył nas Jan Paweł II, ten papież, który już zawsze z Jasną Górą będzie dla nas, w naszej świadomości związany, może przez ten pas papieski z jego krwią, może dzięki ofiarom, które złożył Ikonie Jasnogórskiej (…). Jeżeli pamiętamy czego nas uczył, że trzeba patrzeć i słuchać tu bicia serca Matki w sercu narodu, to równocześnie sobie uświadamiamy, jak ważne jest to wpatrzenie się w Jezusa”. Podczas tej pielgrzymki łączy się cały szereg ważnych motywów i intencji. Staramy się na wszelkie sposoby pielęgnować myśl i pracę kard. Stefana Wyszyńskiego. To ściśle łączy się z misją Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które od lat działa formacyjnie i ewangelizacyjnie. Wielu ludzi niestety zapomina o wartościach, które przekazywał nam m.in. kard. Wyszyński. Dlatego to nasze spotkanie jest ogromnie ważne, bo pokazuje, że ta prawda jest wciąż żywa

Na zakończenie Mszy św. przewodniczący Civitas Christiana Tomasz Nakielski odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Dziękujemy Oddziałowi w Częstochowie za wspólne duchowe przeżycia, żarliwą modlitwę i atmosferę spotkania w naszej polskiej Kanie – Jasnogórskim Sanktuarium Narodu. Z Bożym błogosławieństwem, napełnieni Darami Ducha Świętego, z ufnością wyruszyliśmy w drogę powrotną, na dalsze ziemskie pielgrzymowanie. Z radością w sercach zapraszamy na majową pielgrzymkę w 2019 roku.

Ewa Palińska