Religijny i historyczny wymiar cierpienia. Kolejne ważne upamiętnienie ofiar II wojny światowej w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu.

18 maja 2021 r. w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II odbyły się bardzo ważne uroczystości o wielkim znaczeniu religijnym, a także historycznym.

Przede wszystkim upamiętniono 101. rocznicę urodzin współpatrona Sanktuarium – Świętego Jana Pawła II w Toruniu oraz piątą rocznicę konsekracji przepięknej świątyni, która od 18 maja 2016 roku wita wszystkich wjeżdżających od strony Bydgoszczy do Torunia. Uroczystą mszę świętą celebrował Arcybiskup Metropolita Lwowski ks. Mieczysław Mokrzycki wraz z Biskupem Seniorem Ordynariuszem Toruńskim Andrzejem Suskim, a także Księdzem Biskupem Pomocniczym Diecezji Toruńskiej Józefem Szamockim i Księdzem Biskupem Pomocniczym Diecezji Łomżyńskiej Tadeuszem Bronakowskim. Licznie uczestniczyli także Ojcowie Redemptoryści, z Ojcem Dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem oraz Ojcem Dariuszem Paszyńskim z Zarządu Prowincji Redemptorystów. Piękną oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który wykonał liczne utwory religijne oraz patriotyczne, tak w czasie uroczystej mszy świętej, jak i w poprzedzającym mszę specjalnym koncercie. Na zakończenie uroczystości procesyjnie udano się do położonego tuż przy Sanktuarium wielkiego i niezwykle ważnego dla wszystkich, którym bliska jest historia Polski Parku Pamięci Narodowej. W tym niezwykłym miejscu przepiękną pietę. Matka Boska z martwym Chrystusem została przedstawiona w otoczeniu artystycznej stylizacji, nawiązującej do głównej tematyki parku, czyli martyrologii Narodu Polskiego w czasie II wojny światowej (fotografie nowego upamiętnienia w załączeniu).

Park Pamięci Narodowej w swojej głównej części został otwarty w 2019 roku i jest nadal rozbudowywany. Warto zacytować z oficjalnej strony tego wspaniałego upamiętnienia, że „jest miejscem hołdu oddanego wszystkim Polakom, którzy w chwili najwyższej próby człowieczeństwa zachowali się jak trzeba”. Rozpoczęto od upamiętnienia tysięcy Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie II wojny światowej przed śmiercią z rąk niemieckich okupantów. W 2020 roku w Parku powstało też upamiętnienie kilkuset Ukraińców, którzy ratowali przed śmiercią Polaków. W długiej amfiladzie zbudowano też trwałą wystawę zdjęć obrazujących martyrologię oraz upamiętniono miejsca pamięci narodowej w czasu najstraszniejszej z wojen. Nowa rzeźba pięknie wzbogaca tę część Parku.

Należy podkreślić, że tuż obok trwają już bardzo zaawansowane pracy nad wielkim kompleksem muzealnym. Park Pamięci Narodowej będzie świetnym uzupełnieniem wystaw muzealnych lub wstępem do zwiedzania. Należy podkreślić, że w samym Sanktuarium już od pięciu lat służy Bogu i Ojczyźnie prawdziwe arcydzieło architektury, a zarazem niezwykłe miejsce modlitwy i mądrej troski o przeszłość – Kaplica Pamięci. Na wielkiej ścianie z czarnego marmuru zacytowano wyjątkowo pasujące słowa z Ewangelii św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Pod nimi wykuto 1208 imion, nazwisk i dat śmierci tych Polaków, którzy oddali życie, ratując Żydów podczas niemieckich okupacji.

W uroczystościach 18 maja 2021 roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” reprezentował Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego w Toruniu – Piotr Hoffmann.

Źródło: https://ipn.gov.pl/