Zarząd Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego zaprosił członków, reprezentacje różnych uczelni, instytucji z okazji 75 –lecia urodzin, 50 –lecia pracy naukowej, 20 – lecia uzyskania tytułu profesora nauk humanistycznych Mirosława Krajewskiego, założyciela i prezesa Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ma najdłuższą współpracę dotyczącą historii regionu – Ziemi Dobrzyńskiej datująca się ponad 40 – letnim stażem. Profesor odkrywał dla nas naszą małą ojczyznę, współuczestniczył w wielu wydarzeniach, które na trwałe wpisały się w promocję Ziemi Dobrzyńskiej, a co zostało opracowane i opublikowane w księdze jubileuszowej pt. „ Między edukacją a nauką. Memoriale liber ofiarowana Profesorowi Mirosławowi Krajewskiemu”.
Uroczystość odbyła się w salach Zamku w Golubiu – Dobrzyniu w dniu 26 września 2021 r, w której brali udział z Oddziału Rypin: Zenobia i Edmund Rogowscy – członkowie założyciele Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, Elżbieta Ołdakowska – członek Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego oraz Małgorzata Czaplińska pracująca nad oprawą edytorską artykułu Zenobii Rogowskiej w/w publikacji zat. „O Kustoszu Ziemi Dobrzyńskiej”, Zaproszony był również przewodniczący Zarządu O/O w Toruniu Piotr Hoffmann.
Laudacji zasłużonego z wieloma tytułami, godnościami Jubilata dokonały dwie osoby: prof. zw. dr. hab. Zbigniew P. Kruszewski ze Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica i z Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski, którzy przywołali biografię naukową, również przyjacielską prof. Mirosława Krajewskiego.
Na oczekiwane słowo Jubilata złożyły się wieloaspektowe wspomnienia z życia przeplatane radością, wdzięcznością dla wszystkich zebranych.
Wydarzenie to ubogaciły od strony artystycznej pieśni dobrzyńskie w wykonaniu Jacka Szablewskiego z Rypińskiego Bractwa Literackiego oraz piosenki patriotyczne w pięknej aranżacji i śpiewie Michała Hajduczeni z Torunia.
Niezapomnianym momentem uroczystości była salwa honorowa z armaty na dziedzińcu zamku golubskiego oraz słowa powitania a nawet „przekazanie zamku na własność” Jubilatowi, przez jego Kustosza Stefana Borkowicza.
Zenobia Rogowska