Wykład Katarzyny Wójcik – „Różne oblicza niepodległości – malarstwo patriotyczne doby kształtowania się nowożytnych państw europejskich” odbył się 26 września w siedzibie Stowarzyszenia w Toruniu.
Prelegentka zabrała uczestników spotkania w podróż po europejskim malarstwie. W ramach wykładu zostały przedstawione style malarskie oraz najważniejsze dzieła, które powstały w momentach przełomowych dla danego państwa.
Jako pierwszy został omówiony przypadek Francji i malarstwa z okresu rewolucji francuskiej. Wśród najważniejszych przedstawicieli malarstwa w służbie narodu i rewolucji znajdują się: Jacques-Luis David (nadworny malarz Napoleona Bonaparte), Eugene Delacroix oraz Theodore Gericault.
Następnie poruszona została kwestia rodzimych artystów. W polską walkę o niepodległość za pomocą pędzla włączyli się m.in. Juliusz i Wojciech Kossak, Józef Brandt, Piotr Michałowski, Maksymilian Gierymski. Bardzo szeroko została omówiona twórczość Jana Matejki, a analizie zostały poddane jego pracy – Bitwa pod Grunwaldem oraz Rejtan – Upadek Polski. Dużo uwagi poświęcono również obrazom Artura Grottgera, który reprezentuje typ polskiego artysty XIX-wiecznego, walczącego za pomocą sztuki o niepodległość ojczyzny.
Tematem wykładu było również malarstwo włoskie w okresie Il Risorgimento, czyli zjednoczenia Italii pod panowaniem Wiktora Emanuela II. W tym czasie swoje dzieła tworzyli tacy malarze jak: Tommaso Minardi, Angelo Trezzini, Giuseppe Bertini, Gerolamo i Domenico Induno czy Francisco Hayez. Właśnie obraz Hayeza z 1859 r. zatytułowany „Pocałunek” jest uznawany za symbol włoskiego romantyzmu i alegorię zjednoczenia Włoch.
Na zakończenie został poruszony również temat Francisco Goya i jego twórczości podczas wojny hiszpańsko-francuskiej (m.in. Rozstrzelanie powstańców madryckich), który jest uznawany za prekursora malarstwa patriotycznego.
Wykład jest realizowany w ramach większego projektu „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”, współfinansowanego przez Gminę Miasta Torunia oraz pod patronatem Piotra Całbeckiego – Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Oprócz wykładów zaprezentowane prace malarskie i rysunki zainspirowane rocznicą odzyskania niepodległości. Wernisaż wystawy został zaplanowany na 6 listopada (zgłoszenia można przesyłać do 14 października – więcej informacji: http://omega.civitaschristiana-torun.pl/sto-obrazow-na-stulecie-polski/) i odbędzie się w trzech toruńskich galeriach sztuki: Domie Muz, Dworze Artusa oraz w Galerii Omega im. Marka Hoffmanna.
Szymon Szczęsny, fot. Damian Fajfer