Toruń: Spotkanie autorskie z historykiem Tomaszem Sińczakiem

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Toruniu serdecznie zaprasza 17 kwietnia 2019 r. (środa) o godz. 18:00 na spotkanie autorskie z historykiem Tomaszem Sińczakiem, na którym zaprezentowana jego najnowsza publikacja „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226-363”. 

Mgr Tomasz Sińczak – doktorant na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwent historii i historii sztuki. Swoją pracę doktorską pt. „Iberia i Lazyka między Cesarstwem Rzymskim a Iranem Sasanidów w VI wieku po Chrystusie” przygotowuje pod kierunkiem dr. hab. Szymona Olszańca, prof. UMK z Zakładu Historii Starożytnej. Specjalizuje się w historii politycznej i historii kultury Bliskiego Wschodu w okresie między narodzinami Chrystusa a powstanie Islamu. Miłośnik sztuki rzymskiej i bizantyjskiej. Autor monografii „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 – 363”. Współautor dwóch tomów „Res militaris. Studiów nad wojskowością antyczną.”

Pan Tomasz Sińczak dał się poznać środowisku naukowemu poprzez publikowane artykuły, poświęcone działaniom Rzymu na wschodnich rubieżach. Książka „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226-363” wpisuje się w sferę zainteresowań Autora. Należy docenić olbrzymi wkład Autora w ponowną analizę przekazów źródłowych i przede wszystkim w przedstawienie szczegółowej chronologii poszczególnych konfliktów.

 

Wprawdzie w literaturze przedmiotu są prace poświęcone wojnom w opisywanym przez Autora okresie, choćby wydana w 2009 r. książka „Römer und Perser. Vom 3. Jahrhundert bis zum Jahr 363 n. Chr.”, autorstwa Karin Mosig-Wallburg, jednak skierowane są one do wąskiego grona specjalistów. Praca p. Tomasza Sińczaka jest idealnym punktem wyjścia do dalszych szczegółowych badań nad konfliktami militarnymi Imperium Romanum na Wschodzie. Uważam, że polski czytelnik znajdzie w niej, nie tylko „suche” fakty, lecz, że będzie ona inspiracją do dalszych badań.

dr hab. Katarzyna Maksymiuk prof. UPH w Siedlcach 

Książka w nowym wydaniu zawiera wiele niezwykle ciekawych materiałów.
Została nagrodzona nagrodą gdańskiego oddziału PAN:
https://bydgoszcz.studentnews.pl
Praca otrzymała pierwszą nagrodę Państwowej Akademii Nauk:
http://www.gdansk.pan.pl