W dniach 8-9 stycznia członkowie i sympatycy Stowarzyszenia w Ślesinie brali udział w dwóch wydarzeniach mających upamiętnić bohaterski zryw Polaków w stulecie Powstania Wielkopolskiego.
8 stycznia 2019 r. był szczególnym dniem w historii Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ślesinie, ponieważ właśnie wtedy, w stulecie zwycięskich dla powstańców wielkopolskich starć w Ślesinie, miejscowa Szkoła Podstawowa otrzymała patronat bohatera tamtych dni, dowódcy ugrupowania walczącego i pochodzącego z tej miejscowości – kpt. Wiktora Rossa.
Wśród gości pojawili się członkowie rodziny powstańców: Pani Maria Chyła (wnuczka Wiktora Rossy), Pan Edward Pardua (ojciec- powstaniec Czesław Pardua) oraz Pani Eugenia Adamczyk i Pan Tadeusz Wolnika (dzieci powstańca Leopolda Wolnika). Pani Maria Chyła także podkreśliła w ciepłych słowach ogromną radość z tego, że to właśnie jej dziadek jest patronem naszej szkoły. Człowiek, dla którego słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” były wartościami w życiu nadrzędnymi, czego wyrazem stała się jego żołnierska postawa i wierność ojczyźnie. Cieszyła się ,że pamięć o Nim trwa w sercach kolejnych młodych pokoleń.
Na podstawie materiału opublikowanego na stronie http://www.powiat24.pl/Nadanie_imienia_szkole/
Więcej zdjęć: http://www.kurier-nakielski.pl/
Dzień później 9 stycznia w ślesińskim Wiejskim Domu Kultury zorganizowano koncert z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Koncert był podzielony na 3 części, a pomiędzy nimi Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej przytaczał kilka relacji, które miały miejsce wiek temu:
– Dokładnie 100 lat temu i 12 godzin zaczynały z wolna dogasać ostatnie dymy, które unosiły się nad Ślesinem, gdzie odbyła się jedna z największych bitew na froncie północnym. Zaczynały milknąć ostatnie ostrzały, jakie miały tutaj miejsce.
Jest to doskonała okazja, by uczcić wspomniane wydarzenie – w dwóch częściach. Pierwszą z nich zorganizowano w miejscowej szkole, gdzie oficjalnie nadano jej imię lokalnego bohatera kpt. Wiktora Rossa, natomiast dzisiejszego wieczoru gościmy w murach WDK kwartet smyczkowy Prestige – powiedział.
Kwartet smyczkowy Prestige został założony w 2010 roku. Składa się z absolwentów bydgoskiej akademii muzycznej związanych z Operą Nova, filharmonią pomorską i toruńską orkiestrą symfoniczną. Zespół powstał z inicjatywy przyjaciół – muzyków, którzy postanowili połączyć swoje indywidualne doświadczenia oraz inspiracje muzyczne. Artyści wykonywali tego wieczoru wyłącznie utwory polskich kompozytorów takich jak S. Moniuszko, F. Chopin czy I. J. Paderewski. Wszystko po to, by podkreślić ważność tamtych wydarzeń.
Informacje oraz zdjęcia zaczerpnięte z portalu powiat24.pl:
http://www.powiat24.pl/Nadanie_imienia_szkole
http://www.powiat24.pl/Obchody_rocznicy_Powstania
Więcej zdjęć: