2 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie odbyło się spotkanie z dr Moniką Dejnecką, podczas którego przedstawiona została twórczość oraz barwny życiorys Zofii Kossak-Szczuckiej.
Spotkanie zainicjowane przez miejscowy Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z okazji 130 rocznicy urodzin pisarki poprowadziła dyrektor biblioteki – Aleksandra Kurek. Wykład wzbogacił swoim występem Jerzy Osiński, który w przerwach pomiędzy wykładem wykonał piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Jerzego Petersburskiego czy Mieczysława Fogga.
W trakcie spotkania prześledzone zostały losy Zofii Kossak od momentu jej narodzin na Wołyniu, przez wydarzenia Wielkiej Wojny (po której powstała „Pożoga”), dwudziestolecia międzywojennego (m.in. cykl „Krzyżowcy”), II wojny światowej (książka „W otchłani”), pobyt na emigracji („Rok Polski”) oraz powrót do kraju („Dziedzictwo tom II i III”). Prelegentka zwróciła uwagę na wpływ doświadczeń życiowych na twórczość Zofii Kossak. Posiłkując się wspomnieniami rodzinnymi oraz współpracowników m.in. Władysława Bartoszewskiego przedstawiony został obraz pisarki jako gorliwej katoliczki oraz patriotki nie wahającej się na największe poświęcenia by osiągnąć przyświecający jej cel. Za sprawą zaangażowania w pomoc Żydom w ramach”Żegoty” trafiła odpowiednio do Auschwitz oraz na Pawiak, gdzie zostaje skazana na karę śmierci. Natomiast wobec szykan Kościoła katolickiego przez komunistyczne władze jest jedną z sygnatariuszy Listu 34, potępiając cenzurę. Wystąpienie zakończyła dyskusja w trakcie której poruszono harcerskie zaangażowanie Zofii Kossak oraz podzielono się refleksjami dotyczącymi jej twórczości.
Na spotkaniu zostały zaprezentowane również najnowsze wydania powieści, znajdujące się w ofercie Instytutu Wydawniczego Pax (https://www.iwpax.pl/).
Szymon Szczęsny (fot.)