Jest nam niezwykle miło poinformować, że Oddział Stowarzyszenia w Toruniu nawiązał współpracę z prof. Dariuszem Dąbrowskim przy realizacji projektu realizowanego w ramach programu „Kultura w sieci” pt. „Wiejskie kościoły gotyckie ziemi chełmińskiej”. Współpraca obejmuje promocję projektu, użyczenie materiałów filmowo-fotograficznych oraz wsparcie merytoryczne.
Jednym z najcenniejszych zespołów kulturowo-artystycznych województwa kujawsko-pomorskiego jest wyjątkowy w skali polskiej i europejskiej zespół murowanych kościołów gotyckich znajdujących się na ziemi chełmińskiej. Składa się on z 55 zachowanych obiektów i jeszcze jednego, pozostającego w ruinie. Jest stosunkowo słabo znany, a powinien być przedmiotem uzasadnionej dumy mieszkańców regionu.
Przygotowany i prowadzony przez dr. hab. Dariusza Dąbrowskiego prof. nadzwyczajnego UKW w Bydgoszczy projekt „Wiejskie kościoły gotyckie ziemi chełmińskiej jako środek edukacji kulturowej wspólnot lokalnych” realizowany jest w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.
Rolę głównego nośnika odgrywa specjalnie w tym celu założona strona na Facebooku, zatytułowana Kultura w sieci – Wiejskie kościoły gotyckie ziemi chełmińskiej
KULTURA W SIECI – Wiejskie kościoły gotyckie ziemi chełmińskiej
Zainteresowani znajdą tam szereg odpowiednio uporządkowanych albumów ze zdjęciami i kompetentnymi, napisanymi w sposób przystępny komentarzami. Pośród nich są: „Ilustrowany słownik pojęć”, „Lista wiejskich kościołów gotyckich ziemi chełmińskiej”, „Mapy, plany i oznaczenia stałe”. Łącznie albumów jest dziewięć (finalnie będzie ich więcej). Poza tym, na stronie umieszczone są filmy wyjaśniające różne zagadnienia dotyczące ziemi chełmińskiej, samych znajdujących się na niej kościołów, a także z historii sztuki.
Przewidywane jest umieszczenie w najbliższym czasie propozycji zabaw dla dzieci i całych rodzin, osnutych wokół tematu projektu.
Wersja podstawowa strony zostanie przygotowana do końca sierpnia tego roku. Będzie ona jednak systematycznie rozbudowywana.
Projekt ma charakter prospołeczny. Zakłada, oprócz poszerzania w sposób atrakcyjny, darmowy i łatwo dostępny wiedzy mieszkańców regionu (począwszy od dzieci, skończywszy na osobach starszych) na temat dziedzictwa kulturowego, budowanie patriotyzmu lokalnego i rozszerzanie samoświadomości kulturowej. Może być też wykorzystany jako wzorzec w innych regionach przy realizowaniu analogicznych zadań.