28 listopada w siedzibie toruńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana doszło do spotkania członków i sympatyków z Torunia, w ramach którego odbył się wykład dr Moniki Dejeneckiej pt: „Zofia Kossak-Szczucka – życie i twórczość”.
Spotkanie stanowiło fascynujący przykład dialogicznego udziału w kulturze. Słuchacze zebrali się, aby w rodzinnej atmosferze, pośród pączków i filiżanek herbaty, móc zapoznać się z niezwykle ważną postacią polskiej literatury. Wykład doskonale odegrał swoją rolę, spełniając oczekiwania nadzwyczajnie czujnej audiencji. Dr Monika Dejnecka podjęła się trudnej, ale udanej próby przybliżenia postaci Zofii Kossak-Szczuckiej, ale nie jako zbioru suchych, historycznych faktów, lecz jako osoby – kogoś żywego i wyjątkowego. Uczestnicy mogli zaznajomić się zarówno z bardziej znanymi wydarzeniami (współtworzenie „Żegoty”, okres w obozie Auschwitz-Birkenau), jak i bardziej codziennymi tudzież intymnymi fragmentami życia tej wyjątkowej pisarki. Wykład przybrał formę swoistego przekroju historycznego, jednakże dzięki niezwykle żywej formie przedstawienia, zaangażował publiczność, która aktywnie w nim uczestniczyła – od samego początku, aż do końca. Po zakończonym wykładzie, uczestnicy mieli możliwość dopytania o poszczególne wątki życia polskiej pisarki. Wiele osób zdecydowało się także na skorzystanie z możliwości zakupu dzieł Zofii Kossak-Szczuckiej.
We współczesnych czasach borykamy się z problemem społecznej izolacji. Ludzie często przeobrażają się w samotne monady, tkwiąc tylko i wyłącznie w sobie – w sztucznej (chociażby cyfrowej) rzeczywistości pozbawionej autentycznej obecności Drugiego. Dlatego tak cieszą podobne spotkania, które pielęgnują ludzką wspólnotowość i solidaryzują. Wzmacniają nas bowiem jako osoby. Sprawiają, że przestajemy być obserwatorami, a stajemy się świadomymi uczestnikami życia społecznego i kulturowego, by (na wzór Zofii Kossak-Szczuckiej) móc aktywnie wspomagać dalszy wzrost naszej narodowej kultury.
Jan Królewski, fot. Szymon Szczęsny