W ramach XIII edycji Anielskich Spotkań i V Tygodnia Refleksji Nad Kulturą Duchową, Muzeum Diecezjalne w Toruniu, Fundacja Pionowy Wymiar Kultury i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zapraszają na niezwykłe spotkanie z duchem ikony…
3 października o godzinie 18:00 w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu odbędzie się wernisaż prac Grzegorza Prokopiuka. Towarzyszyć mu będzie równolegle otwarcie wystawy towarzyszącej – Anna Crisanti i uczniowie.
Grzegorz Prokopiuk
Urodzony w 1982 roku, wychował się w prawosławnej rodzinie, pochodzącej z Siemiatycz, miasteczka nad Bugiem, którego 80 procent ludności stanowią osoby wyznania rzymsko-katolickiego. Będąc nastolatkiem, wraz z katolickimi kolegami, malował graffiti. Była to jego pasja. Z upływem czasu zauważył, iż tworzył w nurcie porozumienia międzykonfesyjnego i dziś kontynuuje tę aktywność poprzez prowadzenie warsztatów ikonograficznych, z których korzystają głównie katolicy. Poważnie ikonografią zainteresował się tuż przed rozpoczęciem studiów teologicznych na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w 2000 r. W tym samym czasie rozpoczął naukę w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim. Jednak doświadczenie teologiczne oraz artystyczne zdobywał przede wszystkim poza murami instytucji, szczególnie na nabożeństwach, które nieustannie inspirowały i inspirują go twórczoi duchowo. Malarstwo graffiti (swobodne w formie i przekazie treści), a także liturgia oraz osobiste odkrywanie jej bogactwa, stanowią podłoże do malarstwa obecnego, w którym łączy on abstrakcję z figuratywnością oraz je od siebie separuje. Dzisiaj, bawiąc się formą, tworzy obrazy inspirowane przeżyciem
duchowym oraz otaczającym go światem. Prezentowane obrazy są wybranymi pracami z jego kilkuletniego portfolio, a ich dominantą jest światło w szerokim tego słowa znaczeniu.
Anna Crisanti
Artysta-plastyk, absolwentka krakowskich szkół artystycznych. Pisaniem ikon zajmuje się od ponad dwudziestu lat, skończyła kilkuletnią szkołę ikonopisarską we Włoszech przy Centro Studi Russia Cristiana (obecnie Scuola Iconografica di Seriate). Jej mistrzem był jeden z najznakomitszych współczesnych ikonopistów, ojciec Egon Sendler. Od kilku lat prowadzi kursy pisania ikon w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w innych ośrodkach ikonopisarskich. Uczy jednej z rzadkich technik ikonograficznych zwanej techniką „pławiku”. Pisze ikony na zamówienia indywidualna jak również do kościołów.