W dniach 6-7 marca w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu odbyły się rekolekcje wielkopostne członków Stowarzyszenia z Regionu Gdańsk-Toruń poprowadzone przez ks. bp. Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej.
Tematem przewodnim rekolekcji było nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja zaplanowana na 7 czerwca br., szczególnie raduje członków naszego Stowarzyszenia, gdyż po wieloletnich staraniach patron „Civitas Christiana” zostanie włączony w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.
Czas rekolekcji rozpoczęły się Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której nastąpiły rozważania bp Szamockiego. Rozpoczął je od okresu powojennego, to w nich upatrując czasu głównych dokonań Prymasa Tysiąclecia. Ten czas łączy kard. Wyszyńskiego z Kujawami, gdzie dokonuje on odbudowy zniszczonego Wyższego Seminarium Duchownego, lokując je początkowo w Lubrańcu, a następnie we Włocławku.
Pierwszego dnia w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się również droga krzyżowa sprawowana przez o. Wiesława Majewskiego, w którą aktywnie włączyli się członkowie Stowarzyszenia czytając rozważania kolejnych stacji, napisane przez dk. prof. Waldemara Rozynkowskiego (Droga Krzyżowa do pobrania tutaj).
Po niej nastąpiła Msza św., którą wraz z bp Józefem koncelebrowali ks. prał. Daniel Adamowicz, asystent kościelny Diecezji Toruńskiej oraz ks. prał. Tadeusz Zaborny z Rypina, asystent kościelny Diecezji Płockiej. W swoim wystąpieniu bp Szamocki zwrócił uwagę na okres internowania Prymasa w Rywałdzie, który pomimo tego iż był czasem izolacji i cierpienia, to jednocześnie był momentem wielkiego umocnienia wiary u kard. Wyszyńskiego.
Drugi dzień wypełniła msza święta oraz kolejne nauki ks. bp Szamockiego. Tym razem głównym przedmiotem rozważań było przygotowanie przez Prymasa Polski i Polaków do duchowej odnowy, tak potrzebnej po czasie wojennej pożogi oraz coraz bardziej bezpardonowej walki władzy komunistycznej z Kościołem. – „Prymas z modlitwy czerpał siły do wielkiego zaangażowania, które podjął aby przygotować naród do milenium chrztu. Widocznym znakiem sukcesu jaki odniósł były tłumy na trasie peregrynacji cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz masowe odmawianie jasnogórskich ślubów narodu”.
Czas wspólnej modlitwy zakończyły podziękowania złożone na ręce biskupa Józefa przez Piotra Hoffmanna – Przewodniczącego Zarządu O/O w Toruniu oraz Beatę Zembrzycką – Dyrektor Regionu Gdańsk-Toruń.
Szymon Szczęsny (fot.)